Таня Пренткович та її чоловік не перші і далеко не єдині, хто дозволяє собі розкіш, відпочинок і маніпуляції з правилами виїзду з країни під час війни. Та суспільне обурення дає зрозуміти, що вчинок блогерів став останньою краплею та перейшов межу. Адже це не тільки бажання обійти закон, але й лицемірство, спроба обманути прихильників і демонстрація своєї "кращості" над іншими. 24 Канал зібрав усе, що потрібно знати про ситуацію, що збурила суспільство.

Цікаво Скандал з відпочинком Пренткович і новий цинічний ролик Алхім: головні події тижня у шоубізнесі

Перші фото з Мальдівів Таня Пренткович стала публікувати з 20 січня. На відпочинок вона поїхала з дітьми та подругою – також блогеркою Аліною Френдій. Їхній готель коштував 2 тисячі доларів за добу без податку у ще 2 тисячі гривень. Тобто за тиждень відпочинку Пренткович могла витратити понад 10 тисяч доларів (400 тисяч гривень).


Вартість готелю / Скриншот з сайту

Уважні підписники припускають, що контент блогерок виходив не в реальному часі, а був заготовлений приблизно на 5 днів вперед, тобто на Мальдівах вони були вже 14 – 15 січня.


Засмагла Таня Пренткович нібито "у перші дні" відпочинку / Фото з інстаграму блогерки

Так само це робив і Андрій Гонковський, який у 20-х числах публікував заготовлені фото тижневої давності. 22 та 23 січня чоловік вже справді показується у Варшаві перед благодійним заходом, завдяки якому і мав змогу виїхати як волонтер, але вже тоді в мережі з'явилося фото Андрія з Мальдівів. Знімок, де зіркова пара у ресторані, розлетівся мережею. На ньому справді Гонковський – правдивість кадру підтвердив він сам.


Блогери на Мальдівах / Скриншот з соцмереж

Після появи цього знімку блогери затихли, замість одразу пояснити ситуацію та перепросити. Їхнє мовчання давало зрозуміти, що фото правдиве, адже в іншому разі вони б швидко усе спростували.

Згодом у мережі з'явилося листування Тані Пренткович з підписницею Валерією, у якому блогерка щиро не розуміє, чому бойфренду не можна їздити на відпочинок. Її аргументами є те, що "інші ж їздять", а виїжджати "можна лише, коли робиш щось хороше".

Таня підтвердила, що публікувала сторіз "заднім числом", бо відпочивала. І додала, що на кенселинг не заслуговує: бо ж допомагає та веде чесний бізнес. Відчуття, немов усім підписникам слід блогерам ще подякувати за сплату податків та кілька донатів, – але це базові обов'язки кожного громадянина країни.

Листування Тані Пренткович з підписницею / Фото з інстаграму

Зрозумівши, що відмовчатися не вийде, Андрій Гонковський таки вийшов у сторіз, підтвердив, що був на Мальдівах. Але заявив, що причиною стало зміщення дати – захід мав відбутися 11 січня, а його перенесли на 23. Цим він і скористався, щоб провести час з сім'єю.

Можливо даремно, можливо, помилково, але вже як є. Ми не ідеальні люди… Інколи робимо помилки,
– казав "волонтер".

Вибачення Гонковського / Фото з інстаграму

Вочевидь, цього виправдання було замало, і бренди почали розривати співпраці з блогерами. Тому Таня Пренткович та Андрій Гонковський опублікували ще один допис з вибаченням про "зроблені висновки". Свій вчинок вони знову пояснили тим, що скористалися зміщенням дати заходу.

У житті є імпульсивні та необдумані рішення. Ми повністю розуміємо, що зробили помилку і розуміємо масштаб проблеми! Морально ми вчинили неправильно щодо інших людей та сімей і щиро приносимо за це вибачення,
– написала пара.

Блогери додали, що їм прикро через те, що їхній вчинок "змусив погано думати" про інших волонтерів, які за реальної потреби виїжджають за кордон. Вони нікому ж нашкодити не бажали.


Пренткович та Гонковський / Фото з інстаграму

Чимало українських "лідерів думок" змовчали про ситуацію довкола обранця Пренткович, як-от Наталі Литвин і Олександр Куровський, які близько товаришують з Танею та Андрієм. Були й ті, хто заступився: Саша Бо виправдала Таню Пренткович і висловила думку, що Гонковський повинен сам відповідати за свої вчинки.

Блогерка Олена Мандзюк натомість однією з перших, хто взявся висвітлювати скандал та підіймати мережу на вуха. Вона засудила усіх чоловіків, що виїжджають за кордон відпочивати, та обурилась відповіддю Пренткович. Олена Мандзюк також роз'яснила, чому блогери мовчать.

Бо точно такі самі. І прикриваючись купленою автівкою їздять отримувати чоловічу засмагу. Бо у блогерських чатах домовляються мовчати і вступитись за Тетяну і її відпочивальника. Зате нити про податки чи корупцію найперші,
– вважає блогерка.

Інші зірки, блогери, гумористи теж не пройшли повз:

  • Антон Тимошенко: "Треба жити так, щоб поїздка на Мальдіви могла бути для вас імпульсивною та необдуманою";
  • Женя Янович: "Дуже імпульсивно спланували, імпульсивно 18 годин їхали в Польщу. Потім імпульсу вистачило ще на 2 перельоти й тиждень сц*ння в очі людям. Фізики в гробу перевертаються від таких інтерпретацій класичної механіки";
  • Ілона Гвоздьова: "Сьгодні всі свідомі українці, незалежно від статусу та зірковості, збирають кошти на ЗСУ. Хтось більше, хтось менше, але це не дає права вважати себе кращими, ніж інші. Сподіваюсь, ви отримали чудовий урок";
  • Анатолій Анатоліч: "Виїхав за кордон нелегально, обманув "Шлях" – маєш нести за це відповідальність, яка передбачена законодавством. Це покарання зараз незначне, але його треба збільшити аж до позбавлення волі";

Фотографи Ліберови показали, на яких "Мальдівах" зараз вони. Варто хоч задуматися про те, що переживають військові – відпочинок забудеться швидко.


Мальдіви на Куп'янському напрямку / Фото з інстаграму

Найбільш змістовною була реакція Меланії Подоляк – дівчини загиблого українського пілота Андрія "Джуса" Пільщикова. Вона "розжувала" блогерам, що не так з їхньою поїздкою на Мальдіви у час великої війни.

Єдине, що ви можете зробити корисного – це віддати кошти Силам оборони. Своїми поїздками на Мальдіви, ви принижуєте інших українців. Ось хлопці, які лежать там, у землі, вони ніколи не поїдуть на Мальдіви. Вони втомилися, бо їхній відпочинок – лежати у землі в труні, а ви не втомилися,
– підкреслила Меланія Подоляк.

Меланія Подоляк про блогерів-відпочивальників: відео

В останньому дописі висловилось чимало українців. Звичайно, захисників Тані Пренткович теж достатньо. Та інші користувачі підкреслюють: допомога ЗСУ – це обов'язок, а не право виїжджати.

  • "Ви не допомагаєте ЗСУ… А ЗСУ допомагає вам. Запамʼятай собі це, Таню";
  • "Ви трохи втратили зв'язок з реальністю, ви обрали шлях публічної людини, відповідальність за це – колосальна, треба багато разів подумати, потім сказати";
  • "Можливість провести час з сім'єю? Ваш чоловік вдома, ви маєте можливість бути разом 24/7. Може хай ваш замінить мого чоловіка, щоб він теж з сином і жінкою провів час, він майже від початку стоїть на захисті держави, теж має право";
  • "Ваші збори закриті нашими ж грошима".

На скандал також відреагував адвокат і юрист Євген Пронін, який пояснив, що таких "блогерів-мальдівістів" серед чоловіків купа. Та багатьом вдалося поки що залишитися непоміченими завдяки заготовленим сторіз чи просто везіння не потрапити в об'єктив камери підписника. Нам будують картинку про волонтерство, патріотизм і збори, ховаючи під цим постійні перетини кордонів для відпочинку.

Такі людоньки і є героями фрази "всі тварини рівні, але деякі рівніші за інших", такі люди найбільш лицемірні, підступні, але по-інстаграмному красиві та привабливі, бо вміють малювати картинку,
– написав Пронін.

Якщо обранцю Пренткович вдалося відпочити на Мальдівах, то виникли запитання і до обранця Аліни Френдій Петра Заставного. Він не покидав країну: про це говорив і сам бізнесмен, і його дружина.


Заставний був в Україні / Фото з інстаграму

Водночас у мережі почало з'являтися багато іншої інформації: про попередні виїзди Заставного за кордон, пригадують минуле батька (Роман Заставний – колишній мер Тернополя), скандал навколо реконструкції старовинних дверей у Тернополі, чому Петро не на фронті тощо. Всі ці думки і твердження можуть бути недостовірними, але причина їхньої появи очевидна.

Після скандалу стало зрозуміло, що тепер до українських інфлюенсерів буде прикута особлива увага. З підозрою будуть ставитися до кожного, адже Пренткович та інші продемонстрували, як легко їм обманути мільйонну аудиторію заради власної вигоди.

Те, що сталося, підірвало репутацію так званих "лідерів думок", які не здатні транслювати моральні та патріотичні цінності, особливо під час війни. Аудиторія почувається обманутою та обведеною навколо пальця. І вже ніякі вибачення тут не зарадять.

Користувачі не вірять словам Тані Пренткович та її обранця. Наприклад, про те, чи реально рішення поїхати на Мальдіви з обранцем було таким імпульсивним. Користувачі обговорюють літній одяг Андрія, який він взяв у поїздку, чому в такому разі публікувалися заготовлені сторіз та чи реально взагалі придбати квиток на Мальдіви "імпульсивно".

Окрім того, тепер підписники цікавляться заробітками Тані Пренткович. До війни її рекламний допис коштував 100 тисяч гривень, сторіз 35 тисяч гривень. Наприкінці 2022 року сторіз коштувало 20 тисяч гривень, а допис близько 60. Та ймовірно, що зараз ці суми збільшилися.

Таню Пренткович називають найдорожчою блогеркою: відео

Разом з тим, Таня Пренткович є власницею секс-шопу. Однак у реквізитах на сайті вказана не вона, а Пренткович Олександра (ймовірно, її мама). Тому навіть заяви про "чесний бізнес" підписники піддають сумніву.


Скриншот з сайту

Під час повномасштабної війни кожен українець вигорає, стресує, переживає труднощі тощо. Кажуть, що знецінювати ці почуття й емоції не можна, адже це турбота про ментальне здоров'я. Водночас багато хто у скрутнішій ситуації – втрачає домівки, близьких людей. Українські захисники переживають те, що не порівняєш ні з чим. Вони готові заради країни жертвувати життям та здоров'ям і роблять це, поки ми "живемо життя". Якщо нинішні лідери думок не можуть пожертвувати квитком на Мальдіви вартістю в кілька дронів – є питання, чи справді вони можуть називати себе такими.