Українцям складно переосмислювати Чайковського, – Линів вкотре здивувала неоднозначною заявою
Джерело:
УПВідома українська диригентка Оксана Линів нещодавно виправдовувалася за майбутній виступ з російською оперою Чайковського в Німеччині. Артистка поділилася роздумами щодо неготовності українців сприймати творчість композитора. Водночас вона відповіла, чому не може відмовитися від участі в російській опері.
За словами диригентки, у Європі та в усьому світі композитор не сприймається так вороже, як в Україні. Водночас за кордоном Чайковський славиться стражданнями від тиску імперії та неможливістю розповісти про свою гомосексуальність. Так, він потрапляє у світові тренди гендерної свободи і легалізації одностатевих шлюбів.
Цікаво "Усі були в заціпенінні": яким був перший концерт Тіни Кароль після смерті чоловіка в 2013 році
Чому Линів не може відмовитися від виступу з оперою
Оксана заявила, що, якби вона публічно звинуватила російських класиків у війні в Україні, твори яких виконуватиме, то їй довелося б звільнити посаду головного диригента.
Ми, українці, не можемо прийти і отак просто заявити: не грайте російську класику. Бо їм, насправді, буде простіше відмовитись від співпраці з українськими композиторами і артистами, яких вони все одно не знали. Але грати вже відомих їх слухачам Чайковського чи Рахманінова не перестануть. Тобто ведення культурної дипломатії в довгій перспективі є набагато складнішим, ніж політичні ультиматуми,
– зазначила Линів.
Ба більше, вона вважає, що "українцям зараз складно переосмислювати Чайковського". Однак, існує та "сіра зона культурної спадщини", яку світ знає як російську, але вона насправді українська.
Зараз настає такий момент, коли в науковий, виважений спосіб ми повинні говорити про це. І мова не лише про Чайковського. Є імена, які не можна розрізати і сказати – це наше, це не наше, це викидаємо. Тому що цей перехід дуже розмитий. Російські диригенти, хай якими проукраїнськими будуть їх погляди, не будуть розповідати про ці світові імена в прив'язці до України,
– впевнена Оксана.
До того ж Линів вважає важливим створювати і просувати новий сучасний український контент. Водночас не треба нам боятися заявляти про присутність у творчості великих українських імен, які знає весь світ.
Це все треба робити зараз, поки ще є можливість, а не чекати, коли загояться наші рани чи закінчиться війна. І не робити радикальних заяв – вони, на жаль, ніяк не допомагають просуванню української музики. Скоріше навпаки, відлякують. І як би це не звучало страшно, це жахлива, але не перша війна в світі. І немає такої практики в світі через війну вводити цензуру на мистецтво,
– поділилася диригентка.
Виступ Оксани Линів / Фото з інстаграму диригентки
Що відомо про виступ диригентки з російською оперою
- У 2025 році в Саксонській державній опері Дрездена Линів планує виступити з оперою Чайковського "Євгеній Онєгін", написаного за твором Пушкіна. Своє рішення вона пояснила у фейсбуці, де сказала, що твори російських композиторів, як-от Чайковський, Прокоф'єв, Шостакович, Рахманінов, є "невід'ємною частиною і стандартним репертуаром симфонічних оркестрів та оперних театрів світу".
- Для Оксани отримати запрошення від одного з найкращих оркестрів Німеччини було дуже престижно. До того ж він заснований у 1548 році, що "піднімає його значущість" в очах диригентки.
- На обурення мережі її вчинком, Линів вирішила відреагувати захистом композитора Чайковського. Він, мовляв, мав українсько-французькі корені. Дід композитора був козаком і здобував освіту в Києво-Могилянській академії. Оксана також додала, що "під час війни варто не тільки формувати новий культурний контент, але й критично переглядати історію".
- Водночас оперу "Євгеній Онєгін" Оксана не вважає політичним твором. На її думку, це лірична поема про романтичні стосунки та почуття двох молодих людей.